*
تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی سراب

مطالعه شرايط اوايل انقلاب ، موقعيت آيت الله مسلم ملكوتي و نمايندگي حجت الاسلام علي ملكوتي، پسر وي به عنوان نماينده ي مردم سراب در مجلس شوراي اسلامي، وقتي در كنار تلاش بزرگان و معتمدان سراب بگذاريم، صدور مجوز تأسيس واحد سراب در سال 1363 خورشيدي بي دردسر و آسان به نظر خواهد رسيد. 28 بهمن 1363 خورشيدي روز تأسيس واحد سراب مي باشد . اگر چه صدور مجوز، سريع و با دشواري اندكي همراه بود اما اولين دوره ي فعاليت واحد سراب كه با رياست دكتر سيد محمد انواري از بهمن 1363 آغاز مي گردد، و با فراز و نشيب هاي بسيار توأم گرديد و حتي در مقاطعي آنقدر كند و بي جان شد كه زمزمه هاي انحلال به گوش رسيد.
عمده ي فعاليت هاي آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراب در پنج سال ابتداي حيات آن به صورت تك درس و محل استقرار دانشگاه نيز در يك هنرستان بود. دكتر انواري رئيس واحد، تلاش زيادي كرد تا  مساعدت دستگاه هاي اجرايي و آموزشي شهرستان سراب را جلب كند و بتواند دانشگاه را راه اندازي نمايد، چون عملاً رئيس دانشگاهي شده بود كه وجود خارجي نداشت. چرا كه ساختماني مختص به دانشگاه نبود و استاد، دانشجو، كارمند و تشكيلات اداري وجود نداشت. دكتر انواري بايد تمام آنها را به وجود مي آورد و امكانات آن را تهي مي كرد و از همه مهم تر قلب تپنده ي دانشگاه را كه استاد بود تدارك مي ديد. قسمت هاي مختلف دانشگاه اگر چه همگي در پيشبرد امر آموزش به گونه اي دخيل هستند ولي استادان نقش بنيادين دارند و آن زمان در سراب نيروي متخصص فوق ليسانس و دكترا حكم كيميا را داشت. علاوه بر اين معضل، كه به گفته ي دكتر انواري مي توانست با دعوت استادان برخي رشته ها از تبريز و اردبيل تا حدي مرتفع گردد، مشكل فضاي آموزشي  همچنان پيش روي او بود. نتيجه ي گفتگوها به تخصيص اتاقي در هنرستان سراب به دانشگاه منجر گرديد. اين هنرستان در خيابان امام خميني شهر سراب واقع بود. ( سند شماره ي سه) دكتر انواري اگر چه بخشي از مشكل را تا حدي رفع كرد ولي نگاه عميق و حس فرهنگي او به قول خودش « عيب» بزرگي را در اين ميان مي ديد كه هنوز رفع نشده بود و آن عدم همكاري بزرگ ترين متولي امر آموزش در شهرستان سراب، يعني آموزش و پرورش بود. با شروع به كار دكتر سيد محمود انواري به عنوان رئيس واحد سراب، از آنجا كه وي شاغل در آموزش و پرورش بود همكارانش را از همان سازمان انتخاب كرد. دكتر انواري، سيد جواد نادري را به عنوان معاون اداري – مالي برگزيد اما وي بيش از سه هفته در اين مسئوليت دوام نياورد و استعفا داد و دكتر انواري شهريار دادخواه را به جاي وي انتخاب كرد. دادخواه از تحصيل كردگان قديمي سراب و درس خوانده ي كارشناسي ارشد اديان و عرفان و فارغ التحصيل 1353 خورشيدي است
 متانت ذاتي دكتر انواري به او اجازه نمي داد تا به شكل  پر شتاب، كار دانشگاه را به پيش ببرد. بنابراين او از تمام  مسئولان و مديران شهرستان خواست تا در پيشبرد دانشگاه، خود را سهيم بدانند و به ميان گود بيايند.
از سال 1365 تا 1367 خورشيدي دفتر امام جمعه ي وقت سراب حجت الاسلام عباس كمالي به طور مرتب محل جلساتي بود كه دستور كارش مسائل مربوط به دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراب بود. در اين جلسات مديران اجرايي سراب مثل فرماندار، شهردار، رئيس اداره ي اوقاف و رئيس اداره ي آموزش و پرورش شهرستان شركت مي كردند. دو واحد دانشگاهي تبريز و اردبيل نيز در اين جلسات حضور داشتند. دكتر رفيعيان معاون پژوهشي واحد تبريز و دكتر علي بايبوردي معاون وقت آموزشي و دانشجويي واحد اردبيل براي انتقال تجارب اجرايي شان به شركت كنندگان، در اين جلسات حاضر مي شدند.

رشته ي ادبيات فارسي به دليل تحصيلات شخص دكتر انواري كه ادبيات خوانده بود تا حد زيادي بي مسئله بود. غالب دروس را خود بر عهده مي گرفت. جزوات درسي را خود تهيه مي كرد و تجهيز كتابخانه را نيز شخصاً انجام مي داد و عملاً كارداني ادبيات به خوبي اداره مي شد اما در رشته ي دامپزشكي كار دشوار بود. حركت دانشگاه كند شده بود. و سيستم تكدرس پاسخ گوي نياز داوطلبان نبود. واحد هاي دانشگاهي در منطقه كه همه بعد از سراب مجوز تأسيس و فعاليت گرفته بودند رشد قابل توجهي كرده بودند.
تصميمات جلسات دفتر امام جمعه هم جز در موارد معدود، نتيجه بخش نبود. آشفتگي و عدم اتخاذ يك تصميم اساسي و سياست راهبردي قاطع آنقدر بالا گرفت كه در مرداد ماه سال 1365 خورشيدي دكتر كريم زارع معاون آموزشي وقت دانشگاه آزاد اسلامي شخصاً به سراب آمد تا بلكه اوضاع واحد سراب را سر و سامان دهد. اگر چه دكتر انواري در اين جلسات شركت داشت اما صرفاً شركت كننده اي شنونده بود و علاقه اي به ادامه ي مديريت دانشگاه از خود  نشان نمي داد.
از سوي دكتر كريم زارع، دكتر علي بايبوردي معاون آموزشي واحد اردبيل كه در آن زمان رئيس كميته ي آموزشي شوراي منطقه دو هم بود، مأمور شد تا بر فعاليت هاي واحد سراب نظارت كند؛ بعد از يك سال ، دانشگاه آزاد اسلامي در سراب، فضاي آموزشي 4000 متر مربعي، هشت كلاس، سالن سخنراني، سلف سرويس و شش اتاق براي استادان داشت. همه ي امكانات را هم آموزش و پرورش تأمين كرد. دكتر بايبوردي حتي از دكتر كريم زارع درخواست داير كردن رشته دامپروري را براي واحد سراب مطرح نمود. اما با همه ي اين برنامه ريزي ها و تلاش ها، واحد سراب گويي طلسم شده بود و از ركود بيرون نمي آمد.
دكتر انواري هم تمام دشواري ها را تحمل كرد اما نگذاشت چرخ دانشگاه از حركت باز ايستد. نگارنده در گفتگو با دكتر انواري توانست از برخي گرفتاري خاص در آن دوره آگاهي يابد . اين دسته از مسائل به گونه اي است كه جز دكتر انواري كسي از آنها با خبر نيست. گفتگو با وي بيشتر از آنكه انسان را به پيگيري مسائل مربوط به واحد سراب در دوران رياستش وادار كند، شيفته نجابت و اصالت او مي سازد. دكتر سيد محمد انواري كيست؟ وي متولد 1316 خورشيدي در سراب است. دوره ليسانس را در تهران، فوق ليسانس را در تبريز و دكترا را هم در تهران خوانده است. دكتر انواري از شاگردان استاد بديع الزمان فروزان فر، استاد سعيد نفيسي، دكتر كيا و دكتر ذبيح الله صفاست؛ طبيعتاً تلمذ در محضر چنين استادان بي نظيري، روحيه اي اصيل، توأم با تواضع و ادبي والا را در انسان به وجود مي آورد؛ مخصوصاً كه دكتر انواري اساساً انساني نجيب و محجوب است. وي اصولاً علاقه اي به واكاوي دوران رياستش بر واحد سراب نداشت اما به اصرار نگارنده در مورد اقدامات آن دوره لب به سخن گشود:
به گفته وي در مواردي هم كه دانشگاه دچار برخي ناهمواري ها در مسير خود مي شد        مساعدت هاي آيت الله مسلم ملكوتي و فرزندش كه نماينده ي مردم سراب بود به مدد دانشگاه مي آمد؛ اما چند سال مسافرت هاي پياپي، دكتر انواري را بيمار كرد و او صلاح كار دانشگاه را در آن ديد كه شخص ديگري زمام امور را به دست بگيرد. دوران رياست دكتر انواري را مي‌توان به دوران شكل گيري واحد سراب تعبير كرد. اين دوره با كمك 20 هزار توماني دكتر عبدالله جاسبي آغاز شد و با پذيرش دانشجو در دو رشته ي كارداني دامپزشكي و ادبيات فارسي تداوم يافت؛ معاونت آموزشي و مالي شكل گرفت و كارمنداني نيز در خدمت دانشگاه قرار گرفتند. كتابخانه ي دانشگاه در حد قابل قبولي تجهيز شد.
آنچه دكتر سيد محمود انواري هنرمندانه و با سعه صدر بدان اشاره كرد مشكلات خاصي بود كه فقط در شهرستان كوچك زمينه ي بروز پيدا مي كرد. پاره اي از مسائل ويژه ي سياسي هم پيش آمده بود. اين مسائل ماهيتاً سياسي نبود اما از آنجايي كه بخشي از مسئولان و دست اندركاران سياسي و اجرايي منطقه در آن دخيل بودند مي توانست رنگ سياسي پيدا كند. اين نابساماني ها و آشفتگي ها تا سال           خورشيدي ادامه يافت. سلسله جلسات دفتر امام جمعه ي سراب، حجت الاسلام و المسلمين عباس كمالي هم تشكيل مي شد؛ عمده ترين دستور اين جلسات، تصميم گيري راجع به دانشگاه آزاد اسلامي و مديريت جديد آن بود كه البته همه بدون نتيجه اي قابل اجرا، پايان مي پذيرفت.
هيئت امناي دانشگاه تغيير كرد و افراد زير به عنوان هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراب انتخاب شدند.
-           حجت الاسلام عباس كمالي امام جمعه
-           نوتاش فرماندار شهرستان سراب
-           قربانعلي راستگو رئيس آموزش و پرورش شهرستان سراب
-           حاج آقا بيگي
-           شهردار سراب
-           رئيس اداره ي بازرگاني سراب
-           شهريار دادخواه
دكتر انواري ديگر در اين جلسات شركت نكرد و علت عدم شركت خود را خستگي و گرفتاري هاي شخصي عنوان كرد.
مقارن پاييز 1367 خورشيدي رياست عاليه ي دانشگاه در سفري به اردبيل براي بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي آن شهر، هنگام عبور از سراب به طور اتفاقي از واحد سراب بازديد كرد و در كمال شگفتي با واحدي مواجه شد كه پس از گذشت چهار سال از صدور مجوز از آن، عملاً فاقد فضا و ساختمان مستقل، كادر منسجم اداري و آموزشي و رشته هاي تمام وقت بود. دكتر جاسبي پس از بازديد غير رسمي، در جلسه اي در واحد اردبيل به صراحت مطرح ساخت كه اگر تا فصل زمستان همان سال اين واحد سر و سامان نگيرد دستور انحلال آن را صادر خواهد كرد. شهريار دادخواه از جمله كساني بود كه در اين جلسه از طرح انحلال واحد برآشفت و لب به اعتراض گشود. وي ضمن ارائه ي گزارشي به رياست عاليه ي دانشگاه، يكي از دلايل ركود در واحد را عدم وجود يك مديريت قوي عنوان كرد. دكتر جاسبي پس از مراجعت به تهران نامه اي با خط خود به دكتر كريم زارع نوشت و آنچه را كه شفاهاً در اردبيل گفته بود به صورت كتبي به رئيس منطقه ي دو ابلاغ كرد. نظر به اهميت اين نامه كه نقش فوق العاده تعيين كننده اي در تداوم حيات واحد سراب داشت متن نامه ي رياست دانشگاه را عيناً در پي مي آوريم.
جناب آقاي دكتر زارع
رئيس منطقه دو دانشگاه آزاد اسلامي
با توجه به اطلاعاتي كه اينجانب در سفر اخير خود به سراب كسب نموده ام و در صورتي كه تا تاريخ 15/10/67 موارد زير انجام شود دانشجو براي واحد سراب گرفته خواهد شد.
-1         تحويل قطعي ساختمان( يا حداقل براي شش سال)
-2         تهيه زمين و ثبت سند آن به نام دانشگاه
-3         تهيه وسايل لازم از جمله خودرو، موتور، فتوكپي، فتواستنسيل، 300 عدد صندلي، يك خط تلفن و ساير ملزومات مورد احتياج.
-4         در صورتي كه اين وسايل و امكانات تا تاريخ فوق تحويل نشود دانشجويان قبول مشروط اعلام شده و براي ترم هاي آينده به واحد هاي ديگر انتقال داده خواهند شد و جاي هيچ گونه گله و شكايتي نخواهد بود.
                                                                                                                     عبدالله جاسبي
                                                                                                                      26/09/67
با اتمام حجت دكتر جاسبي، طلسم واحد سراب شكست. همه فارغ از هر مجادله و بحثي درصدد تجهيز دانشگاه برآمدند و سرانجام، اولين كنكور اختصاصي واحد سراب در زمستان سال 1367خورشيدي برگزار شد و در دو رشته ي كارداني دامپزشكي و ادبيات فارسي دانشجو پذيرفت.
پيشتر از فرزند آيت الله ملكوتي نام برديم. او در سابقه ي كاري خود دو دوره نمايندگي مردم سراب را در مجلس شوراي اسلامي داشت. كندي حركت واحد سراب به سمت گسترش و توسعه و مسائل خاصي كه دكتر انواري به « يكي از هزاران» آنها اشاره كرد، سرانجام حجت الاسلام علي ملكوتي را پس از دو دوره فعاليت در مجلس به سراب كشاند و رياست واحد سراب بر عهده ي او گذاشته شد. اين تصميم در جلساتي كه در دفتر امام جمعه سراب تشكيل مي گرديد گرفته شد و دكتر زارع به استحضار رياست عاليه ي دانشگاه رساند و سرانجام حكم رياست حجت الاسلام علي ملكوتي توسط دكتر جاسبي امضا شد.

   دوران تثبیت        

حجت الاسلام علی ملکوتی از فروردین ماه سال 1368 خورشیدی به طور رسمی رئیس واحد سراب گردید. وی متولد 1327 خورشیدی است و در حوزه‌ی علمیه‌ی قم درس خوانده و دارای درجه‌ی اجتهاد است.
مدیریت حجت الاسلام علی ملکوتی مدیریت ویژه‌‌ای بود. او در قم ساکن بود و عمده‌ی فعالیت‌هایش در همان شهر متمرکز بود ولی با توجه به نفوذ پدر در آذربایجان و سازمان دهی‌های خاصی که فقط از عهده ی او بر می آمد، توانست واحد سراب را وارد دوره‌ی تازه‌ ای کند.
نگارنده با حجت الاسلام علی ملکوتی دیداری کوتاه و گفتگویی دوستانه داشت. در اثنای این گفتگو که در شهر قم و در دفتر آیت الله مسلم ملکوتی(ره) انجام شد، سومین رئیس واحد سراب - که عملاً دومین رئیس این واحد بود در پرده ی اجمال، تفصیل ها را مطرح کرد و بر این مسئله صحه گذاشت که روند رشد واحد سراب همزمان با پذیرش مسئولیت از سوی وی آغاز گردید.
با آغاز ریاست حجت الاسلام ملکوتی، جعفر اکبرمهر، اولین عضو هیئت علمی واحد سراب که در رشته ی دکترای دامپزشکی از دانشگاه شیراز فارغ‌ التحصیل شده بود، به استخدام واحد سراب درآمد. وی پیش از این، طرح خدمت سربازی‌اش را در سراب می گذراند. دکتر اکبرمهر در رفع مشکلات رشته‌ی دامپزشکی دردانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب یک نقطه‌ی عطف محسوب می گردد. با استخدام وی رشته‌ی دامپزشکی شکل و شمایل یک گروه آموزشی فعال را پیدا می کند.
حجت الاسلام ملکوتی اساس مدیریت خود را بر ایجاد فضای آموزشی مستقل و مناسب برای دانشگاه قرار داد و از آنجا که مقیم سراب هم نبود، گروهی از معتمدان را شکل داد که از نزدیک، مسائل مربوط به ساخت و ساز اصلی ترین ساختمان دانشگاه  را پیگیری و نظارت کنند. این گروه از دوستان حجت الاسلام ملکوتی در قبل از انقلاب و دوران مبارزه با حکومت پهلوی بودند؛ برخی بازاری و متنفذ و از کسانی بودند که با آیت الله مسلم ملکوتی(ره) ارتباط داشتند؛ در ایام ویژه‌ی عزاداری در طول سال، آیت الله ملکوتی(ره) را به سراب دعوت می کردند و مجالس روضه خوانی باشکوهی ترتیب می دادند.برخی از آنان طلبه و دوست صمیمی حجت الاسلام ملکوتی بودند و عده ای نیز جوان، آرمان گرا و پرشور، هم به لحاظ مذهبی و هم به لحاظ انقلابی؛ از جمله این افراد می توان به نادر یگانه ی فعال اشاره کرد.
نادر یگانه ی فعال متولد 1339 خورشیدی در سراب و از نیروهای پرکار در پیروزی انقلاب و بعد از آن است. وی که از یاران حجت الاسلام علی ملکوتی محسوب می گردد، همزمان با سقوط شاهنشاهی پهلوی در تأسیس کمیته‌ی انقلاب اسلامی و بعد از آن در تشکیل سپاه پاسداران در سراب نقشی اساسی داشت. یگانه مدتی به خدمت در دادگاه انقلاب و پس از آن در فرمانداری شهرستان سراب اشتغال داشت.اما بعد از مدتی به کار در امور تربیتی آموزش و پرورش فرا خوانده شد و تا راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب در آموزش و پرورش ماند. با شروع مدیریت حجت الاسلام علی ملکوتی به صورت نیمه وقت به استخدام واحد سراب درآمد و نزدیک به 15 سال در خدمت دانشگاه باقی ماند. قهرمان احمدی هم از دیگر جوانانی بود که در آن سال ها با حجت الاسلام علی ملکوتی دوستی و همکاری تنگاتنگی داشت. همکاری صمیمانه‌ی او بعدها در کسوت روحانیت و در دوران تثبیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب با حجت الاسلام ملکوتی ادامه یافت.
قبلاً به گروه مورد وثوق حجت الاسلام ملکوتی اشاره شد که در غیاب وی عمده‌ی فعالیت‌ای مربوط به ساخت وساز ساختمان اصلی دانشگاه را برعهده داشتند.علاوه بر نادر یگانه‌ی فعال، مهندس مرادی شقاقی، نظارت و حاج عظیم فرهمند، معماری ساختمان را انجام می دادند. برخی از اعضای هیئت امنای ساختمان نیز عبارت بودند از: شادروان حاج علی خدنگی که از بازاریان متنفذ سراب بود، همچنین شادروان حاج سید بیوک بنی فاطمه، مرتضی تدینی، داود رفیقی و مهندس زمان خانی. غالب اعضای هیئت مدیره از دوستان نزدیک به حجت الاسلام ملکوتی در قبل از انقلاب بودند.
حجت الاسلام قهرمان احمدی هم که مسئول دفتر فرهنگ اسلامی بود، عملاً نقش قائم مقام را ایفا می کرد و در زمانی که حجت الاسلام ملکوتی در قم بود، هدایت و کنترل کارهای دانشگاه را برعهده داشت. نگارنده موفق شد با نادر یگانه‌ی فعال و حجت الاسلام احمدی گفتگوهایی نسبتاً مفصل ترتیب دهد و اشارات این دو در دستیابی نسبی به فضای آن زمان دانشگاه، بسیار کارگشا و موثر بود.
نادر یگانه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب را جزئی از خانواده ی خود میداند و بر این باور است که آن را بزرگ کرده و مثل یک نهال که از کوچکی تا تناور شدن، لحظه به لحظه با آن انس گرفته، به دانشگاه علاقه مند است. نادر یگانه در مورد ساختمان سازی که آن را عمده ترین فعالیت در دوران حجت الاسلام ملکوتی می داند، معتقد است این ساختمان با عشق و همدلی ساخته شد و از زمانی که پروژه‌ی آن کلید خورد تا زمان افتتاح، 18 ماه به طول انجامید؛ 18 ماهی که شب و روز برای گروه نظارتی معنایی نداشت و زمستان های طاقت فرسای سراب نیز نمی توانست مانعی برای فعالیت به وجود آورد.
سرانجام در دوم مهرماه 1376 خورشیدی، ساختمان اصلی دانشگاه که در کوی فرهنگیان سراب واقع است، افتتاح گردید و دکتر جاسبی شخصاً در افتتاحیه‌ی آن حاضر شد. نقل است که ایشان از زیبایی فضای داخلی آن تمجید کرده و از ذوق و سلیقه‌ای که در ساخت آن به کار رفته، به نیکی یاد نموده است. این ساختمان با 5200 متر مربع در چهار طبقه، هم اکنون مهم ترین ساختمان واحد سراب است.
قبلاً یادآور شدیم که حجت الاسلام قهرمان احمدی در غیاب حجت الاسلام علی ملکوتی نقش جانشین را ایفا می کرد و نظارت بر عملکرد عوامل ساختمان سازی بر عهده ی او بود. تقریباً همه متفق القولند که وی در نحوه ی دخل و‌‌‌ خرج دانشگاه و حفظ بیت المال وسواس شگفت انگیزی داشت.
اگر دوران پنج ساله‌ی نخست فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب را به دوران تأسیس و شکل گیری تعبیر کنیم،نتیجه‌ی مدیریت 11 ساله‌ی حجت الاسلام علی ملکوتی « تثبیت واحد سراب » است. دوره‌ای که مقدمه‌ای برای گسترش این واحد دانشگاهی در دهه‌ی 80 خورشیدی گردید.

                                                                                                                                                                                 دوران گسترش 

دکتر یوسف داوودی در اسفند 1379 خورشیدی، ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب را بر عهده گرفت. وی متولد 1343 خورشیدی در سراب و دارای دکترا در رشته‌ی دامپزشکی از دانشگاه تهران و از سال 1371 خورشیدی در استخدام سازمان دانشگاه آزاد اسلامی است. بخشی از خدمت دانشگاهی او در واحد تبریز، سپری شده و هم اکنون مدرس واحد سراب می‌باشد. داوودی، چهارمین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب و جانشین کسی بود که مدیریتی 11 ساله داشت. مدیریت پیوسته با بیش از یک دهه به طور طبیعی آثاری را بر جای گذاشته بود که تغییرات را دشوار می‌ساخت؛به همین جهت، یوسف داودی در آغاز، به ترکیب معاونت‌ها دست نزد و از تلاطمی که انتظار می‌رفت پس از تغییر یک مدیر 11 ساله روی دهد، جلوگیری نمود. دکتر داوودی با این کار، آرامش بدنه‌ی اجرایی دانشگاه را حفظ و تحولات را به زمان دیگری موکول کرد. این اقدام دکتر داوودی به شناخت او نسبت به سامانه‌ی تشکیلاتی دانشگاه آزاد اسلامی در سراب باز‌می‌گشت.
دکتر داوودی در ابتدای کار با نگاه فرا شهرستانی به مقایسه‌ی واحد سراب با دیگر دانشگاه‌های منطقه‌ی دو پرداخت و از آنجا که این واحد علی‌رغم سابقه‌ی بیشتر، از رشدی به مراتب کمتر برخوردار شده بود، درصدد گسترش دانشگاه برآمد. توسعه‌ی مد نظر او نیز زیربنایی و کلان بود.
در درجه‌ی نخست، اولویت را به گسترش رشته‌های تحصیلی و گروه‌های آموزشی داد تا دانشگاه از درآمدی افزون‌تر بهره‌مند شود و به تبع آن بنیه‌ی علمی‌ - آموزشی‌اش افزایش یابد.داوودی در گسترش رشته‌ها و دایرکردن آنها با نگاهی عمیق و کلان‌نگر وارد میدان شد. رشته‌های پرطرفدار را برگزید و در انتخاب آنها به دیگر واحد‌های منطقه نیز نظر داشت. وی معتقد بود، رشته‌هایی که در همه یا اغلب دانشگاه ها وجود دارد، با اقبالی کمتر از سوی داوطلبان مواجه خواهد شد و دانشگاه از این ناحیه زیان خواهد دید.
افزایش رشته‌ها به 25 رشته در مقاطع کاردانی، کاردانی پیوسته، کارشناسی و کارشناسی ارشد باعث افزایش چشمگیر آمار دانشجویان شد و منحنی دانشجویان غیر بومی سیر صعودی گرفت.در سال1383 خورشیدی برای اولین بار در تاریخ 21 ساله‌ی واحد سراب، جمعیت دانشجویی واحد از مرز 2000 نفر گذشت و به حدود 2300 دانشجو رسید. در چنین شرایطی احداث خوابگاه و سلف‌سرویس آغاز گردید؛ بوفه، فضای سبز و نمای بیرونی اصلی‌ترین ساختمان دانشگاه نیز، پایان یافت.
دکتر یوسف داوودی در سال 1383 خورشیدی تأسیس و راه‌اندازی آموزشکده‌ی فنی و حرفه‌ای سما، واحد سراب را آغاز کرد و مسئولیت راه‌اندازی آن را به نادر فرشی که در آن زمان معاون پژوهشی بود، واگذار نمود. با رفتن فرشی از معاونت پژوهشی، این مسئولیت به عهده‌ی دکتر خدابخش اسداللهی گذاشته شد.
با توسعه‌ی دانشگاه و همچنین احداث خوابگاه‌ها، آموزشکده و مجتمع کوی فرهنگیان که قدیمی‌ترین بخش دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب بود، رفته رفته پراکندگی فضاهای دانشگاهی در سطح شهر بیشتر به چشم آمد و اندیشه‌ی ایجاد یک مجتمع بزرگ، داوودی را به اقدام برای تهیه‌ و تملک یک زمین مناسب در دوران گسترش واداشت.او در این مورد می‌گوید:
یوسف داوودی اقدامات مختلفی را برای شناسایی، تهیه، خرید و تملک زمین در چند جبهه‌ی اداری به طور همزمان آغاز کرد. سازمان‌های جهاد کشاورزی، مسکن و شهرسازی، شهرداری، فرمانداری و انواری – نماینده‌ی وقت سراب در مجلس شورای اسلامی ــدر مسئله‌ی زمین، مستقیماً با دانشگاه در ارتباط قرار گرفتند. تهیه و تملک زمین تا واگذاری کامل به دانشگاه، یکی از دشوارترین کارهای دوران مدیریت دکتر یوسف داوودی است.‌
در فروردین سال 1385 آقای داود امینی دانش آموخته کارشناسی ارشد زبان انگلیسی به عنوان سرپرست واحد منصوب شد او که چهره ای جوان و از اساتید هیات علمی واحد بود تا بهمن ماه همان سال عهده دار اداره دانشگاه بود در آن دوره کوتاه نگاه آکادمیک خود را تا حد توان اجرایی کرد ترمیم تعداد اعضای هیئت علمی، رفع مشکل ثبتی ملکی زمین دانشگاه، سر و سامان دادن به وضعیت استخدامی و ارتقا علمی اعضای هیئت علمی، استقلال معاونت ها و بروز کردن فعالیت های پژوهشی از جمله اقدامات موثر وی در آن دوران می باشد.
دکتر رسول تقوی از بهمن ماه سال 85 تا بهمن ماه سال 88 عهده دار مسئولیت واحد سراب بودوی تحصیل کرده زبان و ادبیات عرب و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز بود. وی تفکیک وظایف معاونت ها را که از زمان دکتر امینی آغاز شده بود ادامه داد، عملیات احداث خوابگاه دخترانه و حصارکشی سایت مرکزی دانشگاه را به اتمام رساند و با افزایش تدریجی تعداد اعضای هیئت علمی و فعالیت های پژوهشی امتیاز واحد را ارتقاء و شرایط را برای تبدیل درجه واحد از متوسط به بزرگ فراهم کرد. در این دوره عملیات احداث ساختمان آموزشی در سایت مرکزی آغاز شد.
از بهمن سال 88 تا بهمن سال 91 ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب بر عهده دکتر غلامرضا کاظمی زاده فرنود دکترای اقتصاد عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز بود. وی اصلاح هرم هیئت علمی، گسترش رشته های تحصیلی جدید و تحصیلات تکمیلی و افزایش امکانات رفاهی را مدنظر قرار داد و از طریق افزایش تجهیزات و فعالیت های پژوهشی نسبت به افزایش امتیاز واحد اقدام کرد.
فعالیت های عمرانی با تکمیل ساختمان آموزشی سایت مرکزی و شروع احداث آمفی تئاتر و سالن ورزشی سرعت گرفت لکن به علت عدم تناسب این هزینه ها با درآمد واحد برخی از آنها هنوز هم  نیمه تمام باقی مانده است.
دکتر علی سلیمی شاملو دارای مدرک دکترای ریاضی عضو هیئت علمی واحد شبستر به مدت به مدت یکسال طی سال 92 ریاست این مجموعه را بر عهده داشت. وی با اعمال صرفه جویی در هزینه های دانشگاه سعی در رفع مشکلات مالی واحد داشت. در این دوره با مساعدت و همکاری نماینده محبوب و محترمه شهرستان سراب در مجلس شورای اسلامی سرکار خانم مهناز بهمنی و دکتر عین الهی که در آن زمان معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را بر عهده داشت رشته های علوم پزشکی مصوب و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد که هم اکنون در  رشته کارشناسی علوم پزشکی و 300نفر دانشجو فعالیت می کند و انشاالله موجب ارتقاء سطح سلامت و بهداشت شهرستان خواهد شد. همچنین تعدادی از رشته های کارشناسی ارشد نیز به مجموعه رشته های واحد اضافه گردید.
در اسفند سال 93 دکتر داود امینی این بار دکترای تخصصی خود را رشته ی زبان انگلیسی اخذ کرده است برای دومین بار مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی سراب را بر عهده گرفت و پس از 18 ماه در مهر ماه 94 سکان هدایت این مجموعه به دستان آقای دکتر سیاوش محمد زاده سپرده شد وی که سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز مهربان بود همزمان سرپرستی واحد سراب را نیز عهده دار شد. تصویب چندین رشته کارشناسی ارشد و سه رشته دکترا و اقدام برای افزایش تدریجی رشته های تحصیلی، رفع تدریجی مشکل مالی واحد که امروزه اغلب واحد ها با آن مواجه هستند ایجاد راهکارهایی برای افزایش درآمد غیر شهریه ای همچون احداث استخر پرورش ماهی سردابی و تبدیل آبیاری سنتی  32 هکتار از مزرعه آموزشی به آبیاری تحت فشار بارانی ، رفع مشکلات ثبتی و ملکی سایت مرکزی، رشد صعودی پذیرش دانشجو و اصلاح ساختار واحد از فعالیت هایی است که تعداد زیادی از آنان به ثمر نشسته و انشاالله با همکاری مسئولین ارشد شهرستان و نماینده محترم و همشهریان و همکاران عزیز شاهد توسعه روز افزون این مجموعه علمی، فرهنگی و پژوهشی خواهیم بود.
هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب با صد عنوان رشته تحصیلی که 14 رشته آن رشته های کارشناسی ارشد و دکتری هستند و 1800 نفر دانشجو و 22000 متر مربع فضای آموزشی و 70 کارگاه آزمایشگاه و 300000 جلد کتاب و با درجه بزرگ یکی از واحدهای شناخته شده منطقه می باشد و تا کنون توانسته بیش از 9000 دانش آموخته متخصص تحویل جامعه علمی کشور دهد.