معیارها و شاخص های ارزیابی اعتبار کنفرانس های ملی 1395/10/04


معیارها و شاخص های ارزیابی اعتبار برگزاری و شرکت در کنفرانس بین المللی

3-1- عنوان کنفرانس باید کاملا تخصصی و در لایه دوم یا سوم تعریف شده باشد. به عبارت دیگر گستره موضوعی کنفرانس فقط محدود به شاخه تخصصی است.

3-2- زمینه علمی کنفرانس با رشته تخصصی یا گرایش تحصیلی و گروه آموزشی درخواست کننده مرتبط است.

3-3- همایش توسط موسسات علمی معتبر نظیر دانشگاه ها و یا انجمن های علمی معتبر بین المللی برگزار
می شود. بدیهی است همایش هایی که توسط موسسات انتفاعی و غیر دانشگاهی برگزار می شوند، فاقد اعتبار هستند.

تبصره 1: منظور از دانشگاه های معتبر، دانشگاه هایی هستند که در سال میلادی جاری دارای رتبه زیر 3000 براساس یکی از رتبه بندی های کیو.اس (QS) ، شانگهای (Shanghai) و تایمز (Times) هستند.

3-4- معیار این که یک همایش خارج از کشور، بین المللی تلقی شود، این است که حداقل 40% اعضای کمیته علمی و مقالات ارائه شده از سایر دانشگاه های معتبر بین المللی و یا کشورهای غیر از کشور میزبان هستند.

3-5- مقالات ارائه شده زیر نظر کمیته علمی مورد ارزیابی و داوری قرار می گیرند و نتایج ارزیابی ها باید قابل دسترسی باشند.

تبصره 2: تمامی مقالات ارائه شده می بایست بر مبنای فرآیند داوری علمی، ارزیابی شوند و نتایج ارزیابی ها باید به وضوح در وب سایت کنفرانس گزارش دهی شده و در دسترس متقاضی قرار داده شود.

3-6- درستی اعتبار ژورنال های همکار باید از طریق سایت های معتبر مثل (سایمگو) یا SJR، تامسون رویترز whois، غیره احراز شوند.

3-7- همایش بین المللی دارای کمیته علمی تخصصی شناخته شده در زمینه موضوع علمی کنفرانس است.

3-8- سایر استانداردهای معمول همایش های علمی نظیر داشتن سخنرانان کلیدی، برگزاری سمپوزیوم ها و کارگاه های آموزشی شواهدی در رابطه با میزان اعتبار کنفرانس هستند.

3-9- فرد متقاضی باید برای ارائه مقاله در کنفرانس مسلط به زبان انگلیسی باشد. برای این منظور لازم است درخواست کننده اصل مقاله را به زبان انگلیسی در شورای پژوهش و فناوری واحد ارائه نماید.

3-10- موسسات انتفاعی نظیر

 WASET، WAST، CBEES، IICBEE، AP CBEES، UREBE، WSEAS، IRES، IACCEE، CAEER، EACBEE، Academicforg TCSSE، Canadian Research Centre for Humanities and Science، Zelus international، Academic organization for Advancement of Strategic and international Studies، Emirates Association of Arts and Management Profossionals

نامعتبر گزارش می شوند. برگزاری هرگونه کنفرانس توسط موسسات بالا در هر نقطه ای از جهان فاقد اعتبار بوده و مورد تایید نیستند.

بدیهی است همایش هایی که معیارهای بالا را در برگزاری و شرکت در کنفرانس های بین المللی رعایت نکرده باشند، مورد تایید نیستند.

طبقه بندی خبری:
عمومی