برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلام 1395/10/04


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی عالی شهر، با دانشگاهیان، استادان و جمعی از دانشجویان این واحد دانشگاهی دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این نکته که «دانشگاه آزاد اسلامی یک سرمایه ملی و صاحب آن مردم ایران هستند»، به 450 واحد و مرکز این دانشگاه در سراسرکشور اشاره کرد و گفت: در گذشته اولویت دولت‌ها و به تبع آن دانشگاه آزاد اسلامی، فراگیری تحصیل برای مقاطع کاردانی و کارشناسی درسراسر کشور بود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تأسیس مدارس سما را یکی دیگر از برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: برای پاسخ به نیازهای فراوان مردم در مقاطع مختلف تحصیلات دانش آموزان، مدارس سما آغاز به کار کرد که نتایج بسیار خوبی در کنار دانشگاه آزاد اسلامی داشتند.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی را اندوخته‌ای برای مردم ایران در همه اعصار آینده دانست و با اشاره به برنامه‌ریزی برای وقف، روند تدریجی استفتاء از مراجع و موانع آن، گفت: به شکل رسمی وقف نیست، اما در حقیقت وقف دانش در ایران است و هیچ کس نمی‌تواند در این دانشگاه احساس و ادعای مالکیت کند.

ایشان با ارائه گزارشی تشریحی از برنامه‌ها و فعالیت‌های این دانشگاه و آمارهای افتخارآمیز و همچنین فراز و فرودهای آن، گفت: در مرحله جدید، دانشگاه با همه امکانات و سرمایه‌های علمی خویش به سوی تحقیق و پژوهش حرکت کرده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که «مردم باید نتایج تحقیق و پژوهش نخبگان علمی کشورشان را در زندگی خود ببینند»، به چندین برنامه پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از تحقیقات مهم، مربوط به پلاسماست که در حفظ محیط زیست و رفع آلودگی زباله‌ها مؤثر است و دانشگاه آزاد اسلامی برای این موضوع قدم‌های جدّی برداشت که به زودی فراگیر می‌شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ایجاد اشتغال و تجاری سازی ابتکارات و اختراعات را از ضرورت‌های جدی کشور دانست و با بیان برخی از دستاوردهای علمی دانشجویان، استادان، مخصوصاً در نانو، گفت: ایجاد اشتغال آن هم برای تحصیل کردگان از برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به عدالت آموزشی و رعایت توازن جغرافیایی در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: نخست وزیر سابق انگلیس بعد از رأی مردم آن کشور برای خروج از اتحادیه اروپا صراحتاً اعلام کرد که باید دانشگاه را به همه‌ی شهرهای مناطق دوردست کشور ببریم تا مردم آگاه شوند.

ایشان افزود: کاری که انگلیس الان می‌خواهد انجام دهد، ایران از نخستین سال های پس از پیروزی انقلاب این کار را انجام داد.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح دستاوردهای کمی و کیفی این دانشگاه به موفقیت دانشمندان ایران درعلوم پیشرفته ایتر اشاره کرد و گفت: اخیراً در سایه ی برجام از ایران برای عضویت در جمع هفت کشور دنیا دعوت کردند که از سالها پیش در فرانسه مشغول مطالعه و ساخت اولین نیروگاهی هستند که به خاطر کارکرد آن در جوش هسته ای معروف است که سیستم خورشید را به زمین می آوریم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، با ارائه گزارش تحلیلی از چرایی و چگونگی عضویت ایران در جمع آن هفت کشور، گفت: وقتی از موفقیت های دانشمندان ایرانی در ایتر و پلاسما مطلع شدند، از ایران خواستند که عضو یا وابسته شوند و حتی برای حق عضویت هم تقاضا کردند که به دانشجویانی که آنها نیاز دارند، آموزش دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشگاه آزاد اسلامی را مجموعه‌ی بزرگ برای کشور بر محور شهریه های دانشجویان توصیف کرد و گفت: وجود دانش آموختگان این دانشگاه در بدنه‌ی مدیریت همه سطوح کشور، نام دانشگاه آزاد اسلامی را در تاریخ ایران جاودان کرد.

در آغاز این دیدار، آقایان دکتر قیصری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر ـ دکتر سالاری، استاندار بوشهر و حجت الاسلام والمسلمین خدری، نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص ویژگی‌ها و ظرفیت‌های استان، امکانات، برنامه‌ها و فعالیت‌های واحد بوشهرو دیگر واحدهای استان و ویژگی‌های دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی استان بوشهر ارائه کردند.

همچنین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، از نمایشگاه دستاوردهای علمی، صنعتی استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شهرهای مختلف استان بوشهر بازدید کردند.